Nabożeństwo „WRÓĆ” łączy się z wielkimi łaskami nawrócenia i powrotu do Pana Boga i Kościoła. Odsyłam do świadectw na kartach modlitewnika. Być może omadlałeś tutaj osoby, które oficjalnie wystąpiły z Kościoła, dokonując apostazji. Jeśli znasz kogoś będącego w takiej sytuacji, to znajdziesz tutaj kilka praktycznych porad jak wrócić. Być może wśród twoich bliskich jest ktoś, kto się zastanawia nad dokonaniem apostazji. Warto, abyś uświadomił tę osobę, jakie skutki przynosi taka decyzja. Pomocne treści znajdziesz poniżej.
Skutki apostazji
Zanim dokonasz apostazji, zastanów się, czy jesteś świadom, z jakimi konsekwencjami łączy się ta decyzja.
- Informacja o przyjęciu chrztu nie zostanie nigdy usunięta z dokumentów Kościoła katolickiego, bo tego sakramentu nie można anulować. Po pierwsze, chrzest wyciska na duszy niezatarty i nieusuwalny znak dziecka Bożego. Po drugie, przyjęcie chrztu łączy się z prawdziwym wydarzeniem, które miało miejsce w życiu człowieka i obiektywnie jest wpisane w historię danej osoby. W metryce chrztu zostanie dodana informacja o wystąpieniu z Kościoła.
- Apostazja jest aktem, który skutkuje ekskomuniką, czyli wyłączeniem ze wspólnoty Kościoła i zakazem udziału w jego życiu.
- Występując z Kościoła, odrzucasz samego Jezusa Chrystusa, bo to On jest Głową Kościoła i cały czas jest obecny w swoim Kościele. Tym samym wybierasz drogę, która prowadzi do wiecznego potępienia.
- Po apostazji nie możesz korzystać z sakramentów świętych i łask, których Pan Bóg udziela w Kościele. Nie możesz przystąpić do spowiedzi, Komunii Świętej, przyjąć sakramentu małżeństwa czy otrzymać namaszczenia chorych.
- Apostazja skutkuje zakazem pełnienia funkcji chrzestnego, świadka bierzmowania, świadka zawarcia sakramentalnego małżeństwa; zakazem wykonywania różnych posług i zadań w Kościele; zakazem przynależności do organizacji kościelnych i katolickich; pozbawieniem pogrzebu kościelnego.
- Zakaz przyjmowania sakramentów zostaje zawieszony tylko w niebezpieczeństwie śmierci, ale tylko wtedy, gdy o to dobrowolnie poprosisz i okażesz postawę nawrócenia.
- Wystąpienie z Kościoła będzie wpływać na twoje relacje z innymi ludźmi, dla których Pan Bóg, Kościół i zbawienie są naczelnymi wartościami.
Powrót po dokonaniu apostazji
- Jeśli chcesz, zawsze możesz wrócić do Kościoła Chrystusowego. Pan Bóg czeka na ciebie ze swoją miłością, która szczególnie jest obecna w sakramentach świętych. On chce twojego zbawienia.
- Pamiętaj, że w niebezpieczeństwie śmierci możesz otrzymać sakramentalne rozgrzeszenie, namaszczenie chorych oraz Komunię Świętą, o ile o to poprosisz, będziesz miał szczerą wolę nawrócenia i wyrazisz akt skruchy oraz akt wiary. Jesteś ochrzczony i tego nie da się zmienić.
- Jeśli będziesz chciał wrócić do Kościoła, udaj się do swojego księdza proboszcza i złóż u niego oświadczenie o motywach i okolicznościach wystąpienia oraz o chęci powrotu. Musi ono zawierać twoje dane personalne, a także dane parafii, w której zostało złożone oświadczenie o wystąpieniu z Kościoła. Trzeba też podać datę i parafię twojego chrztu. Złożone oświadczenie musi być podpisane własnoręcznie, najlepiej w obecności księdza.
- Ksiądz proboszcz porozmawia z tobą, aby upewnić się, że jesteś gotowy do powrotu do Kościoła. Następnie zwróci się do biskupa z prośbą o uwolnienie cię z ekskomuniki. Może to się wiązać z nałożeniem na ciebie odpowiedniej pokuty.
- Biskup nakaże też dokonać następującego wpisu przy akcie twojego chrztu: Dnia (imię i nazwisko) powrócił do pełnej wspólnoty z Kościołem katolickim.
- Akt wystąpienia z Kościoła nie może być anulowany. Informacja o nim pozostanie w księdze chrztów na zawsze. Zostanie tam dodana informacja o powrocie.
- Oświadczenia o powrocie do Kościoła nie można wysłać pocztą, e-mailem lub zgłosić przez osobę trzecią. Musi być ono dostarczone osobiście, na piśmie i z odręcznym podpisem.
Ks. Sebastian Picur – WRÓĆ. Modlitewnik za tych, którzy odeszli od Boga, Dom Wydawniczy RAFAEL, Kraków