XXIII. Woda święcona
XXIII. Woda święcona
Doskonale wiemy, że bez wody nie ma życia. Ona gasi pragnienie, użyźnia ziemię i obmywa z brudu. Także w życiu wiary woda ma szczególne znaczenie.
Woda pobłogosławiona przez kapłana, czyli woda święcona, to znak szczególnej obecności Pana Boga w naszym życiu. Chroni nas ona przed złem. Jest przypomnieniem przyjętego przez każdego z nas sakramentu chrztu świętego, w którym obmyci zostaliśmy z grzechu pierworodnego i staliśmy się dziećmi Bożymi. Woda święcona nie służy do picia czy toalety, lecz do tego, aby uczynić nią znak krzyża, a tym samym wyznać naszą wiarę w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego, i poprosić, aby Bóg oczyścił nasze serca z kurzu zła. Kiedy kapłan podczas wizyty kolędowej kropi nasz dom wodą święconą, tym samym prosi, aby Pan Jezus chronił nas przed złem. Taką wodą święcimy także nasze samochody, pola uprawne, różne przedmioty, pokarmy. W ten sposób pokazujemy naszą wiarę w Boga, który wszystko oczyszcza i uświęca.
Ks. Radosław Rychlik – Elementarz wiary. Przewodnik na drogach wiary dla dzieci Bożych małych i dużych – BIBLOS Tarnów 2021