XXIX. Boże Ciało
XXIX. Boże Ciało
Każdy z nas chętnie okazuje radość z odnoszonych sukcesów, dlatego zazwyczaj pokazujemy medale, dyplomy i puchary, które są potwierdzeniem odniesionych zwycięstw. Podobnie mamy z okazywaniem miłości, dlatego nie wstydzimy się okazywać uczuć naszym najbliższym. Za szlachetne uznajemy także publiczne przyznawanie się do wartości, które dla nas są ważne, dlatego wywieszamy flagę państwową, a zagorzali kibice noszą koszulki i szaliki swej drużyny.
W sercu człowieka jest także pragnienie, aby pokazać światu, w Kogo wierzy i jak bardzo kocha Jezusa Chrystusa. Dlatego tak ważne jest, aby publicznie przyznawać się do wspólnoty Kościoła, pokazać innym, że wierzymy w Jezusa Chrystusa, oraz jak bardzo Go kochamy i jesteśmy Mu wdzięczni za wszystko, co dla nas czyni.
W przepiękny sposób czynimy to podczas uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, czyli w Boże Ciało. Wtedy z każdego kościoła wierni wychodzą na ulice swych miejscowości w uroczystej procesji, aby pokazać innym, że wierzą w prawdziwą obecność Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie oraz podziękować Chrystusowi za dar Komunii Świętej. Ta przepiękna procesja to wyraz uwielbienia dla Jezusa obecnego w Eucharystii, dlatego ma ona szczególny charakter. Procesję prowadzą ministranci niosący krzyż, za nim sztandary kościelnych stowarzyszeń, orkiestra i dzieci sypiące płatki świeżych kwiatów przed kapłanem niosącym Najświętszy Sakrament. Procesja ta zatrzymuje się przy czterech ołtarzach, gdzie odczytywane są fragmenty Ewangelii o Eucharystii.
Udział w procesji Bożego Ciała to dla każdego ucznia Pana Jezusa wspaniała okazja do publicznego wyznania wiary w prawdziwą obecność Chrystusa w Eucharystii i wdzięczności za bezcenny dar Komunii Świętej.
Ks. Radosław Rychlik – Elementarz wiary. Przewodnik na drogach wiary dla dzieci Bożych małych i dużych – BIBLOS Tarnów 2021